dividerآرشیو اخبارdividerخبر بد برای تعمیرکاران : ال سی دی های آیفون 13 به بالا دیگر مثل مدل های قبلی قابل تعویض نیستند
خبر بد برای تعمیرکاران : ال سی دی های آیفون 13 به بالا دیگر مثل مدل های قبلی قابل تعویض نیستند

اپل سال‌هاست که کارهای تعمیر آیفون خارج از کنترل خود را کنار گذاشته است. با تغییرات جدید در آیفون 13، آنها ممکن است قصد داشته باشند بازار را به طور کامل در هم بشکنند.

آیفون 13 جدید با تعویض صفحه نمایش خود، قابلیت Face ID پرچمدار خود را به طور کامل غیرفعال می کند. ما بارها و بارها این را در آزمایشگاه خود تأیید کرده‌ایم و با تلفن‌های مختلف در iOS 15 و 15.1 آزمایش کرده‌ایم و نتایج ما توسط متخصصان تعمیرات متعدد تکرار شده است.

 

اپل سال‌هاست که کارهای تعمیر آیفون خارج از کنترل خود را کنار گذاشته است. با تغییرات جدید در آیفون 13، آنها ممکن است قصد داشته باشند بازار را به طور کامل در هم بشکنند.

آیفون 13 جدید با تعویض صفحه نمایش خود، قابلیت Face ID پرچمدار خود را به طور کامل غیرفعال می کند. ما بارها و بارها این را در آزمایشگاه خود تأیید کرده‌ایم و با تلفن‌های مختلف در iOS 15 و 15.1 آزمایش کرده‌ایم و نتایج ما توسط متخصصان تعمیرات متعدد تکرار شده است.

این یک روز تاریک برای تعمیرکاران است، چه مبتدی و چه حرفه ای. یکی از رایج ترین تعمیرات گوشی که زمانی می توانست با ابزارهای دستی انجام شود، اکنون به میکروسکوپ نیاز دارد. این بدان معنی است که شما نمی توانید صفحه آیفون خود را بدون از دست دادن عملکرد اصلی خود تعمیر کنید. همچنین پیامدهای بزرگی برای صنعت تعمیرات حرفه ای دارد که اپل برند غالب در خدمات است. مغازه های کوچک ممکن است بسته شوند، مجبور شوند بین هزینه کردن هزاران دلار برای تجهیزات جدید یا از دست دادن یک منبع درآمد اصلی یکی را انتخاب کنند.

برای فروشگاه‌هایی که می‌خواهند زنده بمانند، تنها گزینه‌های آنها پیوستن به شبکه طاقت‌فرسا IRP اپل خواهد بود – نه گزینه‌ای برای فروشگاه‌هایی که برای حریم خصوصی مشتریان خود ارزش قائل هستند – یا کار کردن از قفل آیفون با ابزارهای میکرولحیم کاری و آموزش. این قفل بی سابقه منحصر به اپل است. این در آیفون 13 کاملاً جدید است و درک آن به عنوان یک معیار امنیتی دشوار است، زیرا روشن کننده Face ID کاملاً از صفحه نمایش جدا است. این احتمالا قوی ترین مورد برای قوانین حق تعمیر است. و همه اینها به خاطر یک تراشه به اندازه یک Tic-Tac است که در پایین صفحه نمایش قرار گرفته است.

 

 

آیفون 13 با استفاده از این میکروکنترلر کوچک به صفحه نمایش جفت می شود، وضعیتی که متخصصان تعمیرات اغلب آن را سریال سازی می نامند. اپل راهی را برای مالکان یا فروشگاه های مستقل ارائه نکرده است تا صفحه نمایش جدید را جفت کنند. تکنسین‌های مجاز با دسترسی به نرم‌افزار اختصاصی، Apple Services Toolkit 2، می‌توانند با ثبت تعمیر در سرورهای ابری اپل و همگام‌سازی شماره سریال تلفن و صفحه نمایش، صفحه‌های جدید را کار کنند. این به اپل این امکان را می دهد که هر تعمیر را تأیید یا رد کند.

پیشرفته‌ترین تعمیرگاه‌ها راه‌حلی پیدا کرده‌اند، اما این یک هک سریع و هوشمندانه نیست، بلکه به‌طور فیزیکی یک تراشه لحیم‌شده را از صفحه اصلی روی صفحه جایگزین می‌برد. ما در زیر به جزئیات بیشتری در مورد این فرآیند خواهیم پرداخت، اما مهم است که توجه داشته باشیم که این روند تا چه حد کاملاً بی سابقه است. تعویض صفحه نمایش فوق العاده رایج است. ده ها هزار تعمیرگاه در سراسر جهان با تعویض صفحه نمایش برای مشتریان با قیمت های رقابتی از جوامع خود حمایت می کنند. و اپل، با یک ضربه، ظاهراً صنعت را به زانو درآورده است.

جاستین دریک کارول، مدیر عامل و بنیانگذار Fruit Fixed، یک زنجیره تعمیر منطقه ای در ویرجینیا، گفت که تعویض صفحه نمایش حدود 35 درصد از درآمد را تشکیل می دهد. چند سال پیش در مقطعی 60 درصد بود. ما واقعاً سخت کار کردیم تا این رقم را پایین بیاوریم، به طوری که یک جریان درآمد آنچنان بخش بزرگی از کاری که انجام می‌دهیم نبود. بدیهی است که هنوز بخش فوق العاده مهمی از مدل کسب و کار ما است.»

جاستین اشفورد، مشاور تعمیرگاه و مدرس محبوب تعمیر یوتیوب، می‌گوید: «این چیز تعویض آی‌سی [تراشه]، یک فاجعه است، و ما قطعاً باید ۱۰۰ درصد با آن مبارزه کنیم». «اما تعریف صنعت ما از تعمیر اساسی باید تغییر کند... این پایه جدید است. در آینده، اولین ابزاری که نیاز دارید یک میکروسکوپ است.

بیایید به جزئیات فنی بپردازیم. ما آن را در iOS 15.1، آخرین نسخه رسمی نرم افزار آیفون، آزمایش کرده ایم. جایگزین کردن صفحه نمایش آیفون 13 با همان صفحه نمایش دقیقاً از یک آیفون کاملاً جدید، این خطا را نشان می دهد: "نمی توان Face ID را در این آیفون فعال کرد."

اپل به طور عمومی در مورد این موضوع چیزی نگفته است. داستن ماهاتی، یک متخصص تعمیرات باتجربه، گفت که یکی از دوستانش در برنامه تعمیرات مستقل اپل توسط پشتیبانی اپل گفته است که این مشکل در به‌روزرسانی iOS برطرف خواهد شد. تنها تغییری که مشاهده کردیم این بود که در نسخه 15.0، ویژگی Face ID بی‌صدا کار نمی‌کرد، اما در آخرین نسخه پیام خطای صریح را نمایش می‌دهد. ما برای اظهار نظر با اپل تماس گرفتیم، اما آنها پاسخی ندادند.

پس از سال‌ها رفع مشکلات مربوط به تاچ آی‌دی، باتری‌ها و دوربین‌ها، باورش سخت است که قفل شدن قطعات آیفون جدید اپل تصادفی باشد. تا آنجا که مهندسان ما می توانند بگویند، کارکردن Face ID روی آیفون 13 پس از تعویض صفحه باید آسان تر از همیشه باشد، زیرا اسکنر آن کاملاً از نمایشگر جدا است. از نظر فنی، بله: خرابی Face ID می‌تواند یک باگ سخت‌افزاری بسیار خاص برای یکی از متداول‌ترین اجزای تعویض‌شده باشد، مشکلی که به نحوی از طریق آزمایش آن را انجام داد، در یک به‌روزرسانی نرم‌افزار اصلی برطرف نشد و اتفاقاً آن نوع را قفل کرد. تعمیر مستقلی که شرکت از آن سود نمی برد.

با این حال، احتمال بیشتری وجود دارد که این یک استراتژی است، نه یک نظارت. این وضعیت باعث می‌شود که AppleCare برای آیفون‌های جدیدتر کاملاً ضروری باشد، مگر اینکه بدانید تعمیرگاه محلی شما برای این چالش آماده است. یا به سادگی قصد دارید هرگز گوشی خود را رها نکنید.

در میان فن‌آوری‌های تعمیر که با آنها صحبت کردیم، و در گروه‌های بحث تعمیرات خصوصی، احساس ترس وجود دارد. تکنسین ها برای سه گزینه فوری آماده می شوند: خرید تجهیزات جدید و آموزش مجدد تکنسین ها برای کار میکرولحیم کاری، پیوستن به شبکه تعمیر "مجاز" اپل (اعم از AASP یا برنامه تعمیر مستقل - هر دو می توانند به صورت خیریه به عنوان "بسیار محدود کننده" توصیف شوند)، یا پیدا کردن یک دستگاه جدید. خط کاری، حوزه فعالیت، تخصص کاری. البته گزینه چهارمی هم هست: برای حق تعمیر مثل جهنم بجنگ.

اشفورد، مربی تعمیر، گفت: «این صنعت بر روی صفحه نمایش آیفون ساخته شده است، اما زمان زیادی نخواهد داشت. "این نوع چیزها مدتی است که ما را درگیر کرده است. هر کسی که تعمیر را جدی می‌گیرد، می‌داند که الان باید چه کار کند.»

یکی از تعمیرگاه‌های باتجربه به من گفت که از آیفون X تراشه‌های صفحه نمایش را تعویض کرده‌اند تا از مشکلات کالیبراسیون لمسی و هشدارهای «اصیل» قطعات جلوگیری کنند. آنها این روند را به حدود 15 دقیقه کاهش داده اند. آن‌ها به آرامی فهرستی از صفحه‌نمایش‌های بازسازی‌شده و جایگزین شخص ثالث با شکاف‌های تراشه‌شان خالی می‌سازند و از ماشین‌های CNC و جیگ‌های نگهدارنده صفحه برای حک کردن آنها استفاده می‌کنند.

یکی دیگر از فن‌آوری‌های تعمیر به من گفت که ممکن است برای برخی مغازه‌ها یک کار ۳۰ دقیقه‌ای باشد – اما در حال حاضر، خیلی‌ها اصلاً نمی‌توانند این کار را انجام دهند.

میکرولحیم کاری ماهرانه ای است که قبل از اینکه مهارت داشته باشید به هزاران دلار تجهیزات و تمرین گسترده نیاز دارد. تخصص فنی و زمان مورد نیاز بسیاری از تعمیرگاه هایی را که قبلاً عمدتاً با قطعات بزرگتر و بالاتر از سطح برد منطقی کار می کردند، به چالش می کشد. این فناوری گفت: «از هر 10 مغازه، سه مغازه لحیم کاری می کنند. "یکی از [آن سه] می تواند کار BGA را انجام دهد."

حتی زمانی که مغازه‌ای تجهیزات و تجربه لازم برای لحیم‌کردن تراشه BGA و انتقال آن به صفحه‌نمایش جدید را داشته باشد، در حال رقابت با شبکه تعمیرات و طرح حفاظتی اپل، AppleCare است. یک تکنسین مجاز اپل می تواند آیفون 13 را با چند کلیک در نرم افزار مخفی خود مجبور به پذیرش صفحه نمایش جدید کند—بدون نیاز به گرم کردن، لحیم کاری یا لحیم کاری مجدد. فن آوری های اپل همچنین می توانند True Tone را به کار خود ادامه دهند، چیزی که فناوری های تعمیرات مستقل هنوز با برنامه نویسان شخص ثالث در مدل های جدیدتر آیفون 12 و 13 به آن دست نیافته اند.

به عبارت دیگر، برای کسانی که می توانند به شبکه اپل دسترسی داشته باشند، تعویض صفحه نمایش در آیفون 13 با قبل تفاوتی ندارد. برای مغازه های مستقل، همه چیز متفاوت است.

کارول از زنجیره Fruit Fixed گفت: «[این] یک حرکت عمدی برای خنثی کردن توانایی مشتری برای تعمیر است. "راستش را بخواهید، اگر هر تعمیر صفحه نمایش اینقدر کار می کرد، آن را قطع می کردم و نمی توانستیم به هزاران نفری که هر ماه انجام می دهیم کمک کنیم."

برای مشتریانی که می‌خواهند آیفون 13 خود را خودشان تعمیر کنند، گزینه‌های بدی هستند. شما می توانید بدون هیچ نوع ورود بیومتریک مانند سال 2012 زندگی کنید. یا می توانید سعی کنید تراشه را جابجا کنید، پس از خرید یک میکروسکوپ یا وب کم با وضوح بالا، یک ایستگاه بازسازی هوای گرم، یک آهن لحیم کاری با نوک ریز، و شابلون های BGA، فلاکس و سایر لوازم ضروری. ما مجموعه‌ای از ویدیوها را ارسال کرده‌ایم که نحوه انجام این کار را دقیقاً توضیح می‌دهند و بیشتر این موارد را می‌فروشیم. اما حتی با آن ابزار (و تعداد زیادی نوار مقاوم در برابر حرارت)، این یک چالش است. آسیب رساندن به صفحه نمایش OLED شکننده درست فراتر از کابلی که تراشه روی آن قرار دارد، آسان است. یکی از مهندسان ما این را به سختی یاد گرفت و در حین تلاش برای حذف تراشه برای عکس و تأیید، دو صفحه نمایش را از بین برد.

 

 

این احتمال وجود دارد که مانند دوربین آیفون 12، اپل بتواند Face ID آیفون 13 را با یک به‌روزرسانی نرم‌افزاری آینده از غیرکارکردی به اخطار «نمی‌توان تأیید کرد» تغییر دهد. چنین به روز رسانی iOS در اواخر ژانویه، حدود سه ماه پس از عرضه آیفون 12، ارائه شد. اگر این اتفاق بیفتد، این شرکت باید توضیح دهد که آیا عمداً آب‌ها را برای سریال‌سازی بیشتر قطعات آزمایش می‌کرده است یا فقط به راحتی نیازهای مشتریان و تعمیرکاران مستقل خود را نادیده می‌گیرد.

نرم افزار تعمیر اپل منحصر به آن دسته از فن آوری هایی است که به برنامه تعمیر کاملاً کنترل شده این شرکت محدود شده اند. سایر شرکت ها می توانند دنبال کنند. سامسونگ که در حال گسترش شبکه تعمیرات خود است، این صفحه نمایش را برای اپل ساخته است. بدون دسترسی عادلانه به نرم‌افزار دروازه‌بانی شرکت‌ها، کسب‌وکارهای کوچک ممکن است احساس کنند مجبور هستند زیر میکروسکوپ خوب شوند یا تسلیم شوند.

 

 

یکی از فن‌آوران باتجربه گفت: «[فروشگاه‌ها] یا به‌عنوان یک شرکت مستقل یا از طریق یک فرنچایز به IRP تبدیل می‌شوند، سطح خود را بالا می‌برند و آماده هستند که برای کار بیشتر درآمد کمتری کسب کنند یا به صنعت دیگری بروند». اپل دارد ما را می بلعد.

اپل با قفل کردن رایج ترین تعمیرات دستگاه های خود، از روبیکون عبور کرده است. اگر می‌خواهیم تعمیرگاه‌ها در جوامع محلی‌مان وجود داشته باشند، چاره‌ای جز تصویب قوانین تعمیر برای محافظت از آنها در برابر این رفتار غارتگرانه و انحصاری نداریم.

 

منبع :IFIXIT

شرکت پرشین موبایل
در عصری که به عصر ارتباطات یاد میشود، استفاده از موبایل دیگر یک امر عادی به حساب نمی آید و به یکی از ضروری ترین ملزومات زندگی ما تبدیل شده است. با این حال در صورت خرابی موبایل، دیگر نمیتوان گوشی خود را به دست هر تعمیرکاری سپرد و حتما باید  متخصصین ماهر و متعهد گوشی شما را تعمیر کنند. مفتخر هستیم با بهترین متخصصین با مدارک معتبر بین المللی در این حوضه در خدمت شما هستیم.

 

© تمامی حقوق برای شرکت پرشین موبایل محفوظ است. طراحی شده توسط طراحی سایت داتک