dividerآرشیو اخبارdividerفناوری لنز مایع چیست ؟ و چگونه کار می‌کند
فناوری لنز مایع چیست ؟ و چگونه کار می‌کند

بعد از اینکه اخیراً شیائومی Mi Mix Fold را با اولین لنز مایع در جهان روی یک گوشی هوشمند رونمایی کرد، برای کاربران این سوال به وجود آمد که فناوری لنز مایع چیست؟ خوب، این یک فناوری جدید نیست و بیش از یک و نیم دهه است که در حال کار است. لنز مایع یا Liquid Lens روی Mi Mix Fold قرار است از طریق لنز قابلیت های عکس برداری از راه دور و هم از طریق ماکرو را فراهم کند، اما این فناوری نکات بیشتری دارد.

در این مقاله، ما از تعریف اساسی فناوری مایع لنز گرفته تا مکانیسم عملکرد، مزایا و معایب و موارد دیگر پرداخته ایم.

 

فناوری لنز مایع چیست؟

برای درک فناوری لنز مایع، ابتدا باید بدانید که سیستم دوربین سنتی چگونه کار می‌کند. سیستم دوربین سنتی، چه در تلفن های هوشمند و چه دوربین ها، ماهیتی مکانیکی دارند. منظور ما از مکانیکی این است که اگر می خواهید سوژه را هنگام استفاده از دوربین بزرگنمایی کنید، ابتدا باید لنز را تغییر داده و در استفاده از موتوری که یک فرایند مکانیکی است، بزرگنمایی کنید.

 

به همین ترتیب، در گوشی های هوشمند باید لنزها را به یک لنز تله ای تغییر دهید تا تصاویر دور را مشاهده کنید. در هر دو حالت، روند کاملاً فیزیکی و مکانیکی است. برای تغییر لنز، بزرگنمایی، یافتن عمق میدان و فوکوس روی موضوع، زمان زیادی لازم است. جدا از آن، در یک سیستم دوربین سنتی، نمی‌توانید با فاصله کانونی متفاوت با یک لنز عکس بگیرید. به عنوان مثال، نمی‌توانید روی یک عکس اولترا واید یا یک تصویر بزرگنمایی شده (تله) یا یک عکس بسیار نزدیک (ماکرو) با یک لنز عکسبرداری کنید.

شما باید به لنزهای اختصاصی بروید که از نظر فاصله کانونی برای شرایط مختلف عکسبرداری متفاوت هستند. به همین دلیل ما یک ماژول دوربین بزرگ را برای فعال کردن سیستم دوربین چند لنز در گوشی های هوشمند مدرن می‌بینیم. سیستم دوربین سنتی که امروزه می‌بینیم توسط یک فاصله کانونی منفرد و یک فرایند مکانیکی که کاملاً کند است، انجام می‌شود.

فناوری لنز مایع می‌خواهد این مورد را تغییر دهد و شما را به یک نوع لنز محدود نکند. این یک فناوری جدید است که از محلول آب و روغن برای ایجاد فاصله کانونی مختلف برای عکسبرداری استفاده می‌کند. در سیستم لنر مایع، نیازی به تغییر لنزها نیست. از یک لنز می‌توانید چندین فاصله کانونی ایجاد کنید و همچنین تمرکز آن بسیار سریعتر از یک سیستم دوربین سنتی است.

لنز مایع چگونه کار می‌کند؟

 

نحوه کار لنز مایع کاملا هوشمندانه است. برخلاف سیستم دوربین مکانیکی، لنزهای مایع از برق برای تغییر فاصله کانونی استفاده می‌کنند. این مهمترین دلیل سریع بودن لنزهای مایع است. این واقعیت است که وقتی شما آن را به یک میدان الکتریکی نزدیک می‌کنید، جریان آب مسیر خود را تغییر می‌دهد. آنچه در اینجا اتفاق می‌افتد این است که یک میدان الکتریکی می تواند جریان آب را به شکل دیگری تغییر دهد.

این تغییر در شکل آب در اینجا بسیار مهم است، و اساس فناوری لنز مایع را تشکیل می‌دهد. اگر یک قطره آب بگیرید و ولتاژ وارد کنید، می توانید شکل قطره را به انحنای دیگری تغییر دهید. به این فرآیند الکتروشیمی گفته می‌شود در عرض میلی ثانیه، می تواند با تغییر شکل قطره آب، انحنای مثبت، منفی یا خنثی ایجاد کنید. و این فاصله کانونی متفاوتی از یک لنز به شما می‌دهد.

علاوه بر این، در یک سیستم لنز مایع، شکل به صورت الکتریکی تغییر می‌کند به طوری که تغییر در فاصله کانونی مختلف واقعاً سریع است. آنچه باید توجه داشت این است که سرعت تمرکز را نیز به شدت بهبود می‌بخشد. برخلاف سیستم دوربین مکانیکی، لنز های مایع می‌توانند عمق میدان را پیدا کرده و میزان دورتر یا نزدیکتر بودن جسم را در زمان واقعی محاسبه کنند، که سرعت تمرکز را به طور تصاعدی بهبود می‌بخشد.

حال، اگر می‌خواهید یک تصویر بزرگنمایی شده، یک عکس فوق العاده گسترده (اولترا واید)، یک تصویر استاندارد عریض یا یک تصویر ماکرو که در آن فاصله فوکوس ثابت وجود ندارد، می توانید همه این کارها را با دقت فوق العاده و خیلی سریعتر فقط با یک لنز مایع انجام دهید.

لنز مایع چه تفاوتی با لنز نوری سنتی دارد؟

لنزهای نوری موجود در سیستم های دوربین سنتی از شیشه ساخته شده و دارای شعاع انحنای ثابت هستند. در حالی که لنز های مایع سلول های کوچکی هستند که حاوی مایع درجه نوری هستند که مخلوطی از آب و روغن است و می تواند شکل خود را تغییر دهد و در نتیجه انحنا و فاصله کانونی متفاوت باشد. بنابراین این تفاوت اصلی بین لنز مایع و لنزهای نوری است.

علاوه بر این، همانطور که در بالا اشاره کردیم، لنزهای مایع بسیار سریعتر می‌توانند عمق میدان و فضای دید را پیدا کنند. وقتی سوژه در حرکت است، در حالی که لنزهای نوری برای بازیابی کانون تلاش می‌کنند، لنزهای مایع می توانند فوکوس را به طور موثر قفل کنند.

مزایا و معایب لنز مایع

مزایا لنز مایع

مزایای بسیاری از لنز های مایع نسبت به لنز های نوری سنتی وجود دارد. برای اولین بار، اندازه آن در مقایسه با لنزهای بزرگ DSLR کاملاً کوچک است. دوم، بسیار سریعتر است، چندین فاصله کانونی را ارائه می‌دهد و بسیار کمتر از یک موتور دوربین مصرف برق دارد. آنچه من به خصوص در مورد لنزهای مایع دوست دارم این است که این یک راه حل عالی برای دوربین های گوشی های هوشمند است.

دوربین پیکسل

شما به یک ماژول دوربین بزرگ با چندین لنز نیازی ندارید. فقط یک لنز مایع روی دستگاه خود داشته باشید، و این تمام فاصله های کانونی را پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این، لنزهای مایع همچنین فوکوس تصویر مناسبی را ایجاد می‌کنند. در حال حاضر، نقش مایع عمدتا ایجاد انحناهای مختلف است، اما همچنین می‌تواند به فوکوس تصویر کمک کند.

جراحی پزشکی

در حال حاضر، لنزهای مایع برای کاربردهای مختلف صنعتی در حال استفاده است که برای بازرسی خودکار به بینایی دستگاه نیاز دارید. با این حال، در زمینه پزشکی برای جراحی که لنز منطقه تمرکز زیادی ندارد، به طور گسترده ای محبوبیت پیدا می‌کند.

معایب لنز مایع

با توجه به معایب لنز مایع ، هنوز در مرحله توسعه است و برای تصویب گسترده به برخی پیشرفت های اساسی نیاز دارد. فناوری لنز مایع اولین بار توسط Bruno Berge در سال 2002 اختراع شد، بنابراین این فناوری نسبتاً جدید است. اکنون Berge Varioptic را که متعلق به کورنینگ، سازنده Gorilla Glass است، اداره می‌کند. کارشناسان می‌گویند که پراکندگی نور موضوعی است که باید در این فناوری دوربین رفع شود. همچنین، محققان باید از جریان مایع در فضاهای باریک جلوگیری کنند.

Mi Mix Fold با لنز مایع

به عنوان نمونه، سامسونگ در سال 2006 با Varioptic همکاری کرد تا لنزهای مایع را روی گوشی های هوشمند خود بیاورد، اما هیچ ثمری نداشت. شیائومی به تازگی Mi Mix Fold لنز مایع 3x – 30x را راه اندازی کرده و به اولین سازنده ای تبدیل شده است که این فناوری را در گوشی های هوشمند عرضه کرده است. اکنون، باید منتظر بمانیم و ببینیم که آیا لنزهای مایع نواقص خود را برطرف کرده است و آیا آماده استفاده انبوه است یا خیر.

شرکت پرشین موبایل
در عصری که به عصر ارتباطات یاد میشود، استفاده از موبایل دیگر یک امر عادی به حساب نمی آید و به یکی از ضروری ترین ملزومات زندگی ما تبدیل شده است. با این حال در صورت خرابی موبایل، دیگر نمیتوان گوشی خود را به دست هر تعمیرکاری سپرد و حتما باید  متخصصین ماهر و متعهد گوشی شما را تعمیر کنند. مفتخر هستیم با بهترین متخصصین با مدارک معتبر بین المللی در این حوضه در خدمت شما هستیم.

 

© تمامی حقوق برای شرکت پرشین موبایل محفوظ است. طراحی شده توسط طراحی سایت داتک